Sledování polohy autobusových a vlakových spojů
Sledování pohybu vozidel má smysl a opodstatnění z několika důvodů. Monitorovat polohu vlaku a autobusových linek má nesmírně cenný význam v dopravě. Informuje pasažéry o zpoždění a aktuální poloze vozidla, což často pomáhá v rozhodování, kolik ještě zbývá času, než se vydat na zastávku autobusu, případně zda jede spoj na čas, abychom si pospíšili. V takovém případě se vždy jedná o hromadnou přepravu osob a řidiči autobusů, tramvají, trolejbusů a vlaků o této skutečnosti dobře ví. Jsou informováni o tom, že je pohyb jejich vozu monitorován, a jsou pravděpodobně obeznámeni i s tím, že lze vozidla sledovat i v mobilních aplikacích kýmkoliv a odkudkoliv na světě. Přesto svou profesi vykonávají zodpovědně a málokdo se pozastaví nad tím, že jde o špehování a šmírování osob ve voze, potažmo řidičů.
A co služební auta
Jiná situace ovšem nastává u sledování firemních služebních vozidel. Etický kodex je totiž ošemetný, dá se vykládat mnoha způsoby, a mezi sledováním osob a služebního vozidla je velmi tenká hranice. V každém případě se vyplatí hrát fér hru, aby vyzněla ve prospěch obou stran. Rozhodně se doporučuje v tomto případě zaměstnance informovat o tom, že není sledován on, ale pouze vozidlo, že se jedná o preventivní prostředek z důvodu zneužívání služebních vozů k černým jízdám. Zaměstnanci by také měli udělit svůj souhlas s provozováním takového vozu. Podmínkou k přijetí do pracovního poměru by mělo být dobrozdání zaměstnavatele zacházet s těmito prostředky pouze pro firemní účely, podobně jako s ochranou osobních údajů zaměstnanců.
GPS moduly zpravidla kombinují svou funkci s technologií GSM, samotné GPS sledování vozidel informuje o poloze, zatímco GSM zaznamenává v reálném módu údaje o pohybu předmětu (vozidla nebo mobilního telefonu) do datových přenosů mobilního operátora. GPS navigace a lokátory tedy pracují na shodném principu, přesto jde o dvě odlišná zařízení, co do způsobu využití.