Aby propolis vůbec mohl vzniknout, musí včela nejprve vyhledat rostlinu , jejíž květ obsahuje pryskyřičné látky. Ty potom dělnice smísí s výměšky svých hlavových žláz a použijí k vyztužení buněk plástů, nebo trhlin vzniklých v úle. Kromě toho, že propolis je důležitým stavebním materiálem včel, plní v prostředí úlu zároveň i antibakteriální funkci. Při vyšších teplotách se z něj totiž uvolňují těkavé látky, které ničí různé druhy hub a kvasinek.
Proto je tento včelí produkt hojně využíván i ve výrobcích, které nám mají ulevit od různých drobných, ale mnohdy nepříjemných zdravotních neduhů, jež nás trápí, a navíc podpoří obranyschopnost našeho organismu.
Nejvíce oblíbená je propolisová mast, která je právě v zimním období ideálním regeneračním prostředkem pro suchou kůži rukou, rozpraskané rty, nebo paty. Využijí ji zejména ti, jejichž ruce častokrát za den přicházejí do styku s vodou, nebo prachem. Aby účinky masti byly co nejefektivnější, doporučuje se ruce ošetřit třikrát denně. Dále je vhodná u dospělých k ošetření ekzematické pokožky a je možno s ní také potírat okolí bércových vředů. Její účinky příznivě působí i při boji s opary.
Propolisová tinktura je výrobek, který ocení ti, jež trápí afty, různé záněty v ústní dutině, bolesti ve zvukovodu, lze ji úspěšně použít při hojení jizev, při boji s bradavicemi, kuřími oky a plísněmi nohou, nebo například i nehtů.
Výrobky z propolisu jsou jedinečné ve svém působení v oblasti našeho zdraví a měli bychom jim dát určitě přednost před těmi, které obsahují spoustu chemických látek, a navíc stojí několikanásobně více peněz. Zkusme tedy při kontrole a vybavení domácí lékárničky věnovat více pozornosti prostředkům, které jsou spíše přírodního charakteru a osvědčily se už za dob našich předků, kteří je vždy měli pohotově při ruce, protože si byli vědomi jejich zázračných účinků.