Ať už je miminko kojené či krmené umělým mlékem z lahvičky, nastane den, kdy k ukojení hladu a výživových potřeb, bude potřeba dodat další stravu. Lze tento zlom poznat nebo je lepší řídit se radami a nezahajovat příkrm dřív než se doporučuje? A co když nastane situace, kdy drobeček vypadá, že mu pouhé mlíčko stačí i po šestém měsíci života?
Na otázku, kdy dát první příkrm u plně kojeného dítěte, mohou dva různí pediatři odpovědět rozdílně. Nejrozšířenější názor je, že miminko na sunaru je vhodné začít přikrmovat od ukončeného čtvrtého měsíce, zato dítě plně kojené stačí až od šestého měsíce. Je třeba myslet na to, že se jedná o pouhé doporučené. Každé dítě je individuální a je potřeba brát v úvahu více faktorů.
V první řadě je to váhový přírůstek kojence. Další jsou spíše o intuici maminky. Pokud je dítě i po nakojení plačtivé a dožaduje se přídavku, může to značit, že je čas přidat další způsob ukojení hladu. Zvýšený hlad nastává v období tzv. růstový spurt, tehdy není nutné začít s příkrmy, především u kojených dětí, doporučuje se jen častěji přikládat a čekat, až se upraví tvorba mateřského mléka.
Druhý, novější názor, jenž začíná uznávat stále více pediatrů je zahájení příkrmu již od ukončeného čtvrtého měsíce dítěte bez ohledu na to, zda je dítě kojené či ne. A proč ta změna? Dítě prodělává ve věku 4-6 měsíců imunitní okno na potravinové alergeny. To znamená, že v tomto období si dítě na alergeny vyvine toleranci spíš než alergii. Proto se doporučuje zahájit s příkrmy již v tomto věku a pomalu nabídnout dítěti co nejširší okruh potravin. Do stravy by měl být zahrnutý například i lepek, jahody a další alergeny.
Rozhodně se před prvním příkrmem poraďte s pediatrem. Pokud plně kojíte a dítěti mlíčko stačí, není potřeba nějak tlačit na pilu. Stačí například 2x denně na malou lžičku dítěti před kojením nabídnout příkrm, . Začíná se většinou bezlepkovou kašičkou, pokud je nadbytek mateřského mléka, lze koupit i bez umělého mléka a kašičku připravit z odstříknutého mléka.
Postupně se pokračuje s mrkvovým pyré, jablečné pyré atd. Nikdy z kraje nedávejte alergeny a nekombinujte více složek stravy během jednoho dne. Pokud mu nějakou potravinu dáte poprvé, nepřidávejte nic, co ještě dítě nemělo několik dní, například tři dny. S kojením rozhodně není nutné končit nebo dítě nutit do jezení příkrmu, stačí, když dítě přijde do kontaktu s potravinami i v minimálním množství. Rovněž si jeho trávení zvykne i na něco jiného, než jen mléko a později přechod na převážně pevnou stravu bude snazší.