koupání miminka

Koupání dětí

 

První rady a doporučení pro koupání miminek dostanete již v porodnici.

Dříve se rodičům doporučovalo koupat dítě každý den, dnes se to již nedoporučuje. Stačí koupat každý druhý nebo třetí den. Nezapomínejte, že každé miminko je jiné,  jsou miminka, která mají vodu ráda od narození a cítí se při koupeli dobře, ale jsou i miminka, která vodu ráda nemají.

Pokud vaše miminko reaguje na koupání pláčem, není nutno ho koupat denně. Je však nutné ho denně alespoň omýt navlhčenou žínkou, především v místech, která jsou choulostivá na zapaření, jako je podpaží, místo pod krkem, zadeček pod plenkou.

Pokud se vaše miminko rádo koupe, nic vám nebrání vytvořit si z koupele každodenní rituál. Miminka mají ráda pravidelnost a velmi citlivě reagují na změny , proto je dobré koupat miminko v přibližně stejném čase. Zvykne se a bude se na koupání těšit.

Miminka koupeme ve vodě o teplotě mezi 37 – 38°C. Teplotu vody vždy zkontrolujte teploměrem, pokud ho nemáte, ponořte do vody loket a odhadněte správnou teplotu. Voda nesmí být ani horká ani studená. Nebojte se dát do vaničky více vody, tak aby bylo miminko ponořené, nebude mu tak zima, a koupání pro něj bude příjemnější.

Ze začátku není vhodné přidávat do vody koupelové pěny, ty mohou citlivou pokožku novorozenců vysušovat. Později, u větších miminek, lze přidat neutrální pěnu do koupele.

Na dno vany nebo dětské vaničky je dobré vložit lehátko s látkovou plochou, na kterém se vám bude s miminkem lépe manipulovat. Miminko můžete omývat buď žínkou, nebo pouze rukou, což je miminkům obvykle příjemnější. Nejprve omyjte horní a poté dolní části těla.

Po koupeli miminko zabalte do připravené osušky a nejprve osušte hlavičku s vlásky a poté celé tělíčko. Dávejte pozor, abyste dobře osušili zejména místa, kde často dochází k zapaření. Po koupeli miminku očistěte ouška a nosík.  Pokud má miminko vysušenou kůži, namažte ho dětským olejíčkem nebo pleťovým krémem.

Koupání by mělo trvat asi 5 minut u novorozenců, u ročního dítěte to může být i 25-30 minut. Teplota vzduchu by se měla pohybovat mezi 28-30°C.  Před koupáním si pečlivě připravte vše co budete potřebovat.

Během koupání nikdy od miminka neodcházejte!